Po ponad rocznej „ jeździe bez trzymanki” nadszedł dobry czas na przejrzenie i odświeżenie strategii rekrutacyjnych. Ze względu na fakt, że otoczenie pracy ma teraz zupełnie inny wygląd, do oceny kandydatów konieczne są odpowiednie narzędzia rekrutacyjne. Mamy pracę zdalną, nowe, hybrydowe role i bardzo wymagającą sytuację gospodarczą. Niezależnie od tego, czy sytuacja wymusiła na twojej organizacji zamrożenie zatrudnienia, czy pojawił się wyjątkowy boom rekrutacyjny, wszystkie organizacje stanęły przed trudnymi decyzjami dotyczącymi bezpiecznego, skutecznego i efektywnego zatrudniania.
Wydaje się, że zmierzamy ku bardziej optymistycznym perspektywom na kolejny okres. Stąd zachęcamy do zastanowienia się nad adekwatnością istniejących strategii rekrutacyjnych, a poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych wskazówek, które mogą ułatwić to zadanie.
Przyjrzyj się uważnie zmianom, które się wydarzyły w ostatnim roku:
Co się sprawdziło, a co nie poszło zgodnie z planem? Jakie wnioski płyną ze zgromadzonych danych?
Rozpoczynanie od prostych pytań może pomóc w poruszaniu się po złożoności różnych części procesu selekcji. W związku z tym skorzystaj z okazji, aby przyjrzeć się ostatnim doświadczeniom i odpowiedz sobie na przykładowe pytania:
- Jaka jakość podczas zatrudniania została w tym roku osiągnięta?
- Czy narzędzia rekrutacyjne pomogły/utrudniły prowadzenie efektywnych procesów zatrudniania? Dlaczego tak się stało?
- Jak wygląda aktualnie u Was doświadczenie kandydatów?
- Czy rekruterzy i kierownicy liniowi radzą sobie w nowych warunkach?
- Jakie wnioski można wyciągnąć, aby spojrzeć na nowo na całość procesu rekrutacji?
Odczaruj dane
Analiza zgromadzonych danych nie musi być trudna. Rozbicie ich na każdy etap procesu, od przyciągania kandydatów po zatrudnienie nowych pracowników, pomoże Ci dostrzec, gdzie znajdują się elementy mające największy wpływ. Zadaj sobie pytania:
- Jakie dane są zbierane i na jakim etapie procesu?
- Czy masz dostęp do danych związanych z głównymi priorytetami?
- Które dane traktujesz jako niezbędne? Czy wszystko warto mierzyć?
- Na jakich danych warto się skoncentrować, aby osiągnąć cele i potrzeby organizacji?
- Czy wykorzystywane narzędzia rekrutacyjne dostarczają wystarczających informacji?
Sprawdź aktualność kryteriów selekcyjnych
To, czego szukasz w pracownikach, powinno się zmienić, ze względu na zmiany w twojej firmie. Zacznij od przyjrzenia się kryteriom, na które kładziesz nacisk przy rekrutacji. Ważnym aspektem są kompetencje i umiejętności miękkie. Zastanów się:
- Czy nadal poszukujesz takich samych zachowań i kompetencji?
- Wcześniej opisane kluczowe kompetencje umożliwiają Ci taki sam wgląd i wartość?
- Aktualnie wdrożone procedury oceny – mierzą to, czego naprawdę potrzebujesz?
- Czy prowadzone rozmowy kwalifikacyjne/dokumenty aplikacyjne itp. pozwalają szybko dotrzeć do informacji na temat pożądanych zachowań/umiejętności?
Zmień perspektywę
Rzetelne podejście do procedur rekrutacyjnych i „uczciwe” zatrudnianie wspierające różnorodność, nigdy nie było tak ważne. Chociaż włączenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych (np. zastosowanie aplikacji Zoom, Teams) pomogło w szybszym udostępnieniu procesów zdalnym odbiorcom, istnieje jeszcze wiele praktyk. Zastanów się:
- Czy kryteria kluczowe dla poziomu wejścia (np. wykształcenie formalne, czy kwalifikacje) są nadal sprawiedliwe i możliwe do osiągnięcia w „nowym świecie”?
- Czy wykorzystywane rozwiązania technologiczne (witryna internetowa, inne elementy procesu) są dostępne dla wszystkich? Kiedy ostatni raz zweryfikowano każdy element procesu?
- Jakie są propozycje dla kandydatów, którzy potrzebują pomocy lub innego szczególnego traktowania?
- Czy Twoi menedżerowie oraz technologie włączone do procesu rekrutacji, również są przygotowane? Jak możesz im pomóc?
Połącz ściślej rekrutację z rozwojem
W procesach zarządzania talentami, w tym na dalszym etapie projektowania działań rozwojowych, informacje uzyskane podczas rekrutacji wykorzystywane są w tylko niewielkim stopniu, a zdarza się, że w ogóle. Aby jak najlepiej wykorzystać posiadane już dane, warto odpowiedzieć na pytania:
- Jak wygląda planowanie rozwoju w twojej organizacji?
- Jakie informacje i spostrzeżenia zdobyte podczas rekrutacji można włączyć do procesu onboardingu oraz indywidualnego planowania rozwoju?
- Jeśli dla twojej organizacji ważne jest podnoszenie poziomu umiejętności oraz budowanie elastycznych, zdolnych do szybkiej adaptacji zespołów warto zastanowić się, czy możliwe jest włączenie do oceny właśnie tych obszarów.
To najlepszy czas, aby się zatrzymać, zastanowić i dokonać przeglądu. Zachęcamy do skorzystania z przedstawionych powyżej kluczowych pytań, ponieważ zyskasz pewność, że trudne doświadczenia minionego roku będą dobrze wykorzystane. Pozwoli to na lepsze przygotowanie się na przyszłość.
Chcesz dowiedzieć się, jak oceniać i rozwijać kompetencje pracowników zdalnych? Kliknij i poznaj nasz Remote Worker Solution.