Pracownicy o wysokim potencjale to wschodzące gwiazdy, które mogą odegrać kluczową rolę w drodze do sukcesu organizacji. Jest wysoce prawdopodobne, że w niedalekiej przyszłości zechcesz powierzyć im stanowisko eksperta lub rolę przywódczą. Dlatego tak istotne jest, aby podejmować skuteczne działania wzmacniające ich motywację do pozostania w organizacji, a także planować dalszy rozwój pracownika.
Frederieke Venderbosch, Główny Konsultant w Cubiks
Jak zatem motywować pracowników o wysokim potencjale?
Istnieje wiele sposobów angażowania pracowników o wysokim potencjale. Naturalnie istnieją indywidulane różnice stanowiące o tym, co motywuje do pracy poszczególne osoby i bez wątpienia należy je brać pod uwagę. Szczególnie, gdy istotny jest dla nas rozwój pracownika. Jednak doświadczenia na stanowiskach związanych z zarządzaniem talentami wskazują, że istnieje kilka kluczowych działań, jakie mogą podjąć menedżerowie, by utrzymywać motywację i zaangażowanie tej szczególnej grupy pracowników.
Sposoby angażowania pracowników o wysokim potencjale
1. Stawiaj wyzwania
Stwarzaj pracownikom o wysokim potencjale warunki i możliwości, które pozwolą im się sprawdzać. Nie czekaj, aż dowiodą, że są na to gotowi, stawiaj przed nimi wyzwania, pozwól , by mogli się wykazać. Rób to regularnie. Upewnij się, że zdobytą w ten sposób wiedzę czy umiejętności będą mogli szybko wykorzystać w praktyce podczas realizacji bieżących obowiązków.
2. Dostarczaj wartościowej informacji zwrotnej
Informuj o tym, jak postrzegasz efekty ich pracy, umożliwi to pracownikom oceniać swoje postępy. Informacje zwrotne są generalnie bogatym źródłem wiedzy, odgrywają istotną rolę w eliminacji obszaru tzw. „ ja ukrytego” oraz dostarczają cennych informacji na temat mocnych stron oraz obszarów wymagających rozwoju danego pracownika. Jest to wiedza przydatna dla budowania i wzmacniania samoświadomości, jednego z kluczowych obszarów niezbędnych dla skutecznego przywództwa.
3. Poszerzaj horyzonty
Wspomagaj pracowników o wysokim potencjale w budowaniu szerokiej sieci kontaktów zarówno w ramach organizacji, jak i poza nią. Będzie to stanowiło dla nich impuls do podejmowania nowych działań, które pozwolą im wzmocnić swoją pozycję w branży, mieć świadomość bieżących trendów i kierunków rozwoju w swojej dziedzinie. Co więcej, będzie też pomocne w nawiązywaniu dalszych kontaktów, które mogą okazać się przydatne w przyszłości.
4. Dbaj o spójność aspiracji i wartości
Zajmowanie pozycji „high potential” jest wypadkową czasu i okoliczności. Odpowiednie środowisko i tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi odgrywa tu niebagatelne znaczenie. Aby utrzymać zaangażowanie tej grupy pracowników, należy upewniać się, że istnieje zgodność między wartościami, aspiracjami i możliwościami danej osoby. Gdy ten warunek zostanie spełniony, istnieje większa szansa na utrzymanie ich wewnętrznej motywacji i zaangażowania na odpowiednim poziomie.
Chcesz dowiedzieć się więcej zobacz: https://www.hr.alta.pl/rozwoj/