Proces rekrutacji i selekcji nieodłącznie obejmuje element osobistego kontaktu z kandydatem jakim jest wywiad. Przy istniejących wielu metodach i sposobach przeprowadzania wywiadów, te najbardziej skuteczne bazują na dwóch kluczowych kwestiach: po pierwsze – zadawaniu odpowiednich pytań, gromadzeniu rzetelnych danych; po drugie – powtarzalnym i konsekwentnym stosowaniu takiego samego podejścia w stosunku do wszystkich kandydatów.
By James Lewis, Principal Consultant, Cubiks UK.
Personality-Powered Interviewing (w skrócie PPI- wywiad wzmocniony o podejście osobowościowe) spełnia nie tylko te dwa powyżej wskazane warunki. Pozwala także na wprowadzenie dodatkowych, istotnych z punktu widzenia najlepszych praktyk HR, standardów. Dzięki wykorzystaniu informacji pochodzących ze sprawdzonego kwestionariusza osobowości, podnosi on wartość prowadzonych wywiadów i wprowadza je na wyższy poziom, dodatkowo sprawia, że doświadczenie kandydata nabiera bardziej spersonalizowanego charakteru, a organizacja uzyskuje bardziej wiarygodne informacje pozwalające na podjęcie lepszych decyzji.
Procedura PPI rozpoczyna się od zaproszenie kandydata do wypełnienia kwestionariusza osobowości w wersji online – np. PAPI 3. Natychmiast po wypełnieniu testu, dzięki zautomatyzowaniu procesu uzyskujemy dostęp do rezultatów oraz powiązanego z nimi raportu narzędziowego „Przewodnik do wywiadu”. Przewodnik jest ustrukturyzowany, przyjazny dla Użytkownika i co najważniejsze – powiązany z unikalnym profilem osobowości kandydata.
PPI – więcej niż zestaw pytań
Na pozór prosty szablon „Przewodnika do wywiadu” skrywa w sobie zestaw złożonych teoretycznych i statystycznych algorytmów, wzmacniających powiązanie teorii osobowości z unikalnym zestawem organizacyjnych wartości czy kompetencji. Sam przewodnik zawiera pogłębioną interpretację profilu kandydata w odniesieniu do preferowanego stylu pracy oraz kontekstu kultury organizacyjnej.
Generowane systemowo Przewodniki budowane są w oparciu o solidne dane, pozwalając osobom prowadzącym wywiad koncentrować się na kluczowych obszarach dopasowania kandydata do wymagań stanowiska. Zarówno prowadzenie i jak i bycie uczestnikiem takiej formy wywiadu staje się doświadczeniem bardziej zindywidualizowanym, autentycznym i ukierunkowanym na rozwój.
Wieloletnie doświadczenie oraz korzystanie ze zgromadzonych przez ponad 50 lat badań nad osobowością w kontekście pracy danych powoduje, że tak skonstruowany proces dostarcza wielu cennych, niedostępnych inaczej informacji.
Z perspektywy kandydata….
Z punktu widzenia aplikującego, taka formuła prowadzenia wywiadu utwierdza kandydata w przekonaniu, że organizacja rzetelnie przykłada się do procesu pozyskiwania nowych pracowników. Inwestycja w wystandaryzowane procedury oraz zaawansowane szkolenia dla osób rekrutujących są jasnym na to dowodem.
Kandydaci twierdzą również, że podczas takich zindywidualizowanych wywiadów czują prawdziwe zainteresowanie tym kim są , a nie tylko tym co potrafią, a czego nie potrafią robić. PPI jest dobrym sposobem na angażowanie kandydatów w rozmowę, przyciąganie ich uwagi i zwiększenie zainteresowania.
Z perspektywy organizacji….
Współpracując z szerokim gronem Klientów dostrzegamy często problemy dotyczące negatywnych konsekwencji braku wystandaryzowanych procedur i czytelnych kryteriów oceny kandydatów. Osoby prowadzące spotkania z kandydatami wprowadzając do procesu rekrutacji swoje własne „unikalne” metody i subiektywne kryteria przyczyniają się czasem do kosztownych rekrutacyjnych pomyłek. Wielu takich przypadków można uniknąć wdrażając na końcowym etapie procesów rekrutacji koncepcję Personality-Powered Interviewing z wykorzystaniem testu PAPI. Można tę koncepcję skutecznie wykorzystywać dla wszystkich poziomów i ról w organizacji.
5 korzyści z wdrożenia Personality-Powered Interviewing
1. Spójność – poprzez wprowadzenie zautomatyzowanych i wystandaryzowanych przewodników do wywiadów – łatwych do ustawienia i prostych do zastosowania.
2. Personalizacja – każdy kandydat uczestniczy w spersonalizowanym wywiadzie i otrzymuje wartościowy feedback. Sprzyja to większemu zaangażowaniu i buduje pozytywny wizerunek pracodawcy.
3. Oszczędność czasu – dla wszystkich specjalistów i menedżerów ds. rekrutacji, którzy poświęcają więcej czasu kandydatom, a mniej tracą go na przygotowywanie własnych zestawów pytań do wywiadów.
4. Wzrost pewności – wprowadzenie wystandaryzowanych form wywiadów sprawia, że w organizacji podejmowane są bardziej wiarygodne decyzje, szczególnie na kluczowych, finalnych etapach rekrutacji.
5. Integracja – połączenie informacji pochodzących ze sprawdzonego testu osobowości jakim jest PAPI z informacjami uzyskanymi podczas dopasowanego wywiadu zapewnia wszystkim kandydatom udział w rzetelnie przygotowanym procesie.
Co więcej….
Korzyści zastosowana Personality-Powered Interviewing nie ograniczają się jedynie do ułatwienia samego przygotowania i prowadzenia wywiadu. Jeśli wykorzystamy szersze możliwości narzędzia, okazuje się, iż jeden psychometryczny kwestionariusz osobowości może stać się całościowym rozwiązaniem wspierającym proces dalszego rozwoju zatrudnionych kandydatów.
Ujmując to jeszcze inaczej, jednorazowe wypełnienie kwestionariusza osobowości daje nam informacje umożliwiające płynne przejście od etapu selekcji do etapu rozwoju i czyni rekrutację pierwszym krokiem w kierunku zaplanowanych działań wspierających rozwój nowego pracownika w organizacji. Uzyskane z testu i wywiadu informacje pozwalają trafnie określić potencjał, sformułować adekwatne oczekiwania dla nowozatrudnionego pracownika, a jemu samemu z sukcesem realizować zadania w nowej roli.
Chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz: https://www.hr.alta.pl/selekcja/
Jeśli masz wrażenie, że również w Twojej organizacji funkcjonują wywiady w tysiącach wersji skontaktuj się z naszymi konsultantami:
Pomożemy wystandaryzować i uprościć ten proces oraz sprawić, by był on jednocześnie skuteczny dla organizacji i przyjazny dla kandydata.